Med bare to km. til Piemontes nyeste vin-metropol, Nizza Monferrato, er den klassiske og nyligt renoverede villa beliggende i fredfyldte omgivelser med fantastisk udsigt over området. Her er fred og ro - men det er ingen problemer at komme afsted for at opleve alt det, som regionen kan.
Fra gammelt til nyt
Villaen er egentlig et flot, gammelt palæ - på italiensk Casa Nobile - altså beregnet til hertuger og adelige, men er som så mange af den slags boliger både handlet flere gange og efter al sandsynlighed også både forfaldet og efterladt til sin egen triste skæbne. Nuværende ejer har dog taget hammeren i den anden hånd, og har møjsommeligt genetableret den elegante stil og tilføjet alt hvad der kræves af en bolig i dag.
Villa i to plan
Det flotte og renoverede palæ er indrettet i to plan. Nederst er der stort, veludstyret køkken med blandt andet opvaskemaskine, ovn, komfur, køl og frys. Videre er etagen indrettet med endnu et stort rum: opholdsstuen med panoramiske vinduer. Ved siden af stuen er der en mindre lounge med tv samt en billard-salon. Endelig er der på nederste etage et af husets fem soveværelser samt badeværelse. På øverste etage er der fire soveværelser - alle med badeværelser en-suite. Der er i skrivende stund opsat mobilt aircondition. Dette ændres til fastinstallerede anlæg allerhurtigst.
Herlig have
Den store have er absolut ikke bare til pynt - der er rig mulighed for anvendelsen. Ikke mindst vil man nok bemærke den lækre L-formede pool. Rundt om pool'en og pool-huset, finder man desuden grill og spisebord- og stole. I haven er der desuden anlagt en petanquebane og rundt omkring på grunde finder man hyggelige hjørner samt en overdækket gazebo, hvor man kan søge ly for solen mens det betagende landskab masserer sig ind under huden.
Vingård på vejen
Lidt længere nede ad vejen, hvor den flotte villa ligger, vil man finde en aktiv vingård. Her vil det selvfølgelig være muligt at forsyne sig med vine af forskellig slags. Ydermere vil der jævnligt være smagninger og forskellige events - mad inkluderet.
Nizza Monferrato
Byen Nizza Monferrato, der bare ligger et par kilometer fra villaen, er ikke en hvilken som helst by i Piemonte. Ikke alene er byen en temmelig varieret én af slagsen med supermarkeder, restauranter, caféer og specialbutikker, det er også en by, der inden for de senere år har fået sin egen vinifikation, nemlig Nizza Monferrato DOCG. Det har gennem mange år været Asti og Alba, der har stået på de forskellige labels på vinene, men kvalitet og volumen har været seriøst nok til, at man i byen nu kan prale af egen vinifikation. Man vil således finde et endog meget stort antal vinproducenter i området - ja faktisk helt ind midt i byen.
Meget mere Piemonte
Med sin centrale beliggenhed, giver villaen mulighed for, at man som gæst kan opleve store dele af Piemonte inden for kort køreafstand. For selv om Nizza Monferrato er en herlig by med masser af gode vine, så må det vel forventes, at endnu flere kender vinene fra Barolo og Barbaresco - begge lavet på en af regionens helt store druer: nebbiolo. Den anden store drue, barbera er vel i høstudbytte den største og der laves også et utal af store og gode vine på netop den drue. Af andre meget spændende oplevelse kan nævnes kældrene i Canelli, de mousserende vines hovedstad. Her kan man opleve ikke mindre end 13 km. underjordiske gange fyldt med bobler. Afhængig af tiden, man besøger regionen, kunne man med stor fordel besøge Alba, hvor der hvert efterår er den store trøffelhal, der tilbyder de underjordiske diamanter til priser, som var det netop diamanter. Den anden vej - modsat Alba, finder man den gamle wellness-hovedstad; Acqui Terme, der ud over kurbade, også er en spændende by med masser af gode restauranter og et rigt handelsliv. Der er med andre ord ikke meget der giver én lov til at kede sig - med mindre man selvfølgelig vælger at tilbringe store dele af sin ferie i den elegante, klassiske og nyrenoverede villa nær den nye vin-metropol: Nizza Monferrato.