Toscana

Lejligheder, 2-4 pers.

[Ref nr. 551016]

Lucca centrum: romantiske city-apartments tæt på via Fillungo

Lucca er uden tvivl skandinavernes yndlingsby i Toscana. Det er da heller ikke uden grund, idet der i Lucca centrum er noget for enhver smag. Det er her – op og ned ad via Fillungo, kreditkortene virkelig kan få luft under vingerne i byens mange mode- og mærkevarebutikker. Der er også særdeles mange gastronomiske højdepunkter, som kan udfordre, men det, det hele i virkeligheden drejer sig om, er hele den afslappede og venlige stemning, der gennemsyrer alle ophold i byen. Med en romantisk city-apartment opnår man derfor mulighed for at komme ind under huden på den lokal befolkning – helt i sit eget tempo. 

Skulle man nu være type, der synes, at ferie i Italien blandt andet drejer sig om at handle og tilberede gode råvarer fra markedet, specialbutikkerne og de bugnende supermarkeder, så vil en af disse tre romantiske city-apartments nok virke lokkende. Der er stadig mulighed for at lufte kreditkortet på via Fillungo eller andre steder i Lucca centrum – det er i virkeligheden den mindste kunst. Men oplevelsen at gå ud blandt den lokale befolkning, følge strømmen til fiskebutikken eller slagteren, gå ind i den lille, velassorterede vinbutik og på vejen hjem til lejligheden at gøre et kaffe-stop på en lokal bar – det er det, det hele drejer sig om!
De tre romantiske city-apartments i Lucca centrum er begge beliggende inden for murene og dermed altså i det historiske centrum, der tæller mængder at historiske bygningsværker. For eksempel er kaldes Lucca ”byen med de hundrede kirker”. Antallet er måske ikke helt retvisende, men man vil blive overrasket over mængden af netop kirker. Dog er der masser af andre spændende bygninger, men også mange pladser, der på trods af den tætte bebyggelse i byen, skaber nogle vigtige åndehuller. Både for de lokal, der ofte ses her i dialog med hinanden og for byens gæster, der ofte finde en lille skyggefuld bar at slå sig ned ved. Og så er der jo via Fillungo; byens shopping-gade, der ligger centralt placeret inden for murene.
De tre romantiske city apartments i Lucca centrum ligger som tre selvstændige og helt uafhængige lejligheder. Faktisk i hver sin ende af via Fillungo. Det eneste lejlighederne har til fælles, er i princippet ejeren, der dog har valgt at møblere lejlighederne i samme romantiske provancalske stil. Der er størrelsesforskel på lejlighederne, der har hhv. ét og to soveværelser. Interiøret er dog påfaldende ens. Ejerskabet fornægter sig ikke.
BEMÆRK: Nedenstående priser er vejledende. Der opereres med dynamiske priser, så bedste pris opnås ved henvendelse med konkret periode. Bemærk ligeledes, at udlejer har købt og renoveret et antal andre lejligheder indenfor bymurene i Lucca. Alle lejligheder er af samme kvalitet
Se dine muligheder for bolig her
KLIK HER

Lejl. 1, 2 (+1+1) pers. Lejlighed beliggende på anden etage – uden elevator. Der er i lejligheden opholds- og spisestue med køkkenafdeling samt sovesofa til en person. Videre er der stort soveværelse med dobbeltseng samt badeværelse med bruseniche. Der er strygefaciliteter, hårtørrer, tv og dvd-afspiller i lejligheden. Desuden er der i lejligheden installeret wi-fi og air condition. Køkkenet er udstyret med opvaskemaskine samt almindeligt køkkengrej. Lejligheden tillader plads til tre voksne og et barn. Der findes barneseng i lejligheden. (Billede 5-10)

Lejl. 2, 4 pers. Lejlighed på første etage i fint, klassisk byhus. Der er to soveværelser med dobbeltseng, to badeværelser med bruseniche, stor opholdsstue samt fuldt udstyret køkken med opvaskemaskine. Der er Wi-Fi og air condition i lejligheden, der desuden er udstyret med vaskemaskine og tv med satellitkanaler. Lejligheden er yderst centralt beliggende i centrum af Lucca. Der er gode betalings-parkeringer inden for kort afstand. (Billede 11-17)

Lejl. 3, 2 (+2) pers. Lejlighed i åbent plan på stueplan med privat terrasse. Lejligheden er indrettet med opholdsstue med spisebord, dobbelt sovesofa og satellit-tv / dvd-afspiller. Rummet er opdelt af reol, så dobbeltsengen ikke synes fra spisebordet. Videre er der badeværelse med bruseniche samt veludstyret køkken med ovn og komfur. Fra køkkenet er der adgang til privat terrasse med bekvemme møbler og parasol. Der er strygefaciliteter i lejligheden, der ligger bare 10 meter fra bymuren. Der er fem minutters gang til via Fillungo. Der kan parkeres i parkeringskælder 50 meter fra boligen eller gratis på den anden side af muren. (Billede 18-22).

Praktiske oplysninger

Afstand til strand 25 km

Indkøb - Afstand 50 m

Restaurant - Afstand 100 m

Lufthavn Pisa 25 km

Nærmeste større by 

Kæledyr er tilladt

Trådløs internet

Vaskemaskine

Opvaskemaskine

TV

Aircondition

Spørgsmål?
Ring til os på +45 2032 0313
eller skriv info@you-go.dk

MIN. 3 NÆTTER - fri ankomstdag

Prisen er anført pr. nat

Slutrengøring: 30 EUR

Vaskemaskine: kun lejl. 2

Vælg bolig
Lavsæson Mellemsæson Højsæson
750 DKK - 1050 DKK
850 DKK - 1150 DKK
875 DKK - 1125 DKK
975 DKK - 1225 DKK
1075 DKK - 1325 DKK
850 DKK - 1075 DKK
1025 DKK - 1250 DKK
Vælg ankomst og afrejsedato
Boligen kan bookes – skal dog endelig bekræftes af You Go
Boligen er ikke ledig i perioden
Sådan bestiller du

You Go ApS

Indehavere: Sofie & Flemming Andersen

CVR-nr 33247133